Różne rodzaje kabli

Różne rodzaje kabli

Każdy producent kabli i przewodów powinien posiadać w swojej ofercie przewody elektryczne, a także kabel sterowniczy czy przewód sterowniczy.

Popularne kable, z których korzystamy

Jeden z najpopularniejszych kabli, który ma w ofercie każdy producent przewodów to kanel VVG. Jest on najczęstszym kablem miedzianym do instalacji wewnętrznych. Jest układany otwarcie, w pudełkach, układany w strobach. Izolacja VVG zapewnia mu długą żywotność.

Liczba przewodów kabla VVG może zaspokoić potrzeby zarówno sieci trójfazowej, jak i jednofazowej: od dwóch do pięciu. Modyfikacje kabla VVG oznaczone „NG” i „LS” wyróżniają się, odpowiednio, niezdolnością izolacji do rozprzestrzeniania się spalania i niskim poziomem emisji dymu pod wpływem ognia. Istnieje modyfikacja VVG, charakteryzująca się zdolnością do pełnego wytrzymania otwartego ognia przez określony czas w ciągu kilku minut. Ta modyfikacja jest oznaczona łacińskimi literami FR.

Kabel rodzaju NYM

Producent kabli oferuje nam czasami także kabel NYM. Przewody miedziane z wszystkich drutów mają izolację PVC, zewnętrzna powłoka jest również wykonana z PVC, nie wspomaga spalania i jest odporna na agresywne środowisko. Od jednej do pięciu żył o przekroju od 1,5 do 35 m2. Umieszczony ciasno w białej osłonie ochronnej. Pomiędzy przewodnikami znajduje się bezhalogenowa, powlekana gumowa uszczelka, która zapewnia kablowi odporność na ciepło i trwałość. Kabel ten można stosować w szerokim zakresie temperatur od -40 ° C do + 70 ° C i jest odporny na wilgoć. Kolory rdzenia: brązowy, czarny, szary, niebieski, żółto-zielony.

Kabel NYM jest przeznaczony do instalacji sieci elektroenergetycznych i oświetleniowych w budynkach przemysłowych i mieszkalnych o maksymalnym napięciu do 660 woltów (300/500/660). Kabel można układać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, biorąc jednak pod uwagę, że światło słoneczne izolujące kabel jest szkodliwe, dlatego podczas instalacji na zewnątrz należy go chronić przed światłem słonecznym, na przykład umieszczając go w pofałdowaniu.