Rodzaje kabli w domu

Rodzaje kabli w domu

Współcześnie każdy producent kabli musi mieć szeroki asortyment różnych produktów. Najczęściej w ciągłej sprzedaży są przewody elektryczne, kabel sterowniczy czy przewód sterowniczy.

Jakie kable znajdziemy u producenta kabli?

Jeśli przyjrzymy się instalacji we własnym domu lub we własnym mieszkaniu, możemy bardzo szybko zauważyć, że kable i przewody użyte w instalacji to głównie miedź, rzadziej aluminium. Przy całej tej różnorodności po prostu nie ma innych materiałów. Ponadto można zauważyć, że struktura rdzeni tych kabli również jest różna: rdzeń może składać się z wielu drutów.

Struktura rdzenia wpływa na elastyczność kabla, ale nie wpływa na jego przewodność. Producent kabli i przewodów musi nam zaoferować rozmaite kable, które będą pomocne w naszym mieszkaniu. Producent przewodów najczęściej posiada w ofercie kable VVG, NYM, SIW, PVA, śruba kulowa

Czym jest kabel VVG?

Do elektryfikacji budynków mieszkalnych używaj różnych, głównie miedzianych kabli, ale w ostatnich latach najczęściej można znaleźć kabel VVG, w tym jego zmodyfikowane wersje. Taki kabel zaoferuje nam każdy producent kabli. Oznaczenie kabla VVG oznacza: izolację zewnętrzną z polichlorku winylu, izolację rdzenia – również z polichlorku winylu, elastyczne przewody kablowe. Chociaż elastyczność kabla VVG jest względna, jego przewodniki są solidne, a nie wielodrutowe. Izolacja kabli jest odporna na agresywne środowiska, a jednocześnie jest dość trwała i nie wspomaga spalania. Rdzenie mogą być jedno- lub wielożyłowe, w zależności od modyfikacji kabla VVG i oferty jaką przygotuje producent kabli.

Głównym celem tego kabla jest przesyłanie i dystrybucja energii elektrycznej w sieciach o napięciu do 1000 woltów przy częstotliwości przemysłowej prądu przemiennego 50 Hz. Do układania sieci domowych użyj kabla VVG o przekroju do 6 m2, do elektryfikacji domów prywatnych – do 16 m2. Podczas instalacji dozwolone jest gięcie wzdłuż minimalnego promienia 10 rozmiarów drutu. Kabel jest dostarczany w zatokach o długości 100 metrów.