Czy warto montować dodatkowe zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą?

zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą

Kradzieże aut to bardzo popularny problem. Tylko w Polsce rocznie ginie około 20 tysięcy samochodów różnych marek. Zwykle są one sprzedawane na części: w większości przypadków samochodów nie udaje się odzyskać. Żeby zminimalizować ryzyko kradzieży, warto rozważyć montaż specjalnego zabezpieczenia, które utrudni złodziejom uprowadzenie pojazdu.

Dobry alarm do samochodu

Alarm w samochodzie to podstawa. To najprostsze i najczęściej stosowane rozwiązanie, mimo że coraz częściej pojawiają się głosy fanów motoryzacji, że wprawiony złodziej bez problemu go wyłączy. Po części to prawda – alarmy, które montowane są w fabrykach, zwykle opierają się na tym samym mechanizmie, przez co złodziej może wcześniej nauczyć się go rozbrajać. W takiej sytuacji najlepiej jest założyć w aucie dodatkowy alarm, o którym przestępca nie będzie miał pojęcia. Dobrego alarmu samochodowego nie da się tak łatwo wyłączyć, dlatego większość złodziei już na tym etapie odpuści dalsze próby kradzieży.

Kolejne zabezpieczenie: wyłącznik pompy paliwa

Wyłącznik pompy paliwa to specjalny przekaźnik, który przerywa obwód pompy paliwowej, odcinając tym samym dopływ paliwa do silnika. Minusem takiego rozwiązania jest zwiększone ryzyko różnego rodzaju awarii, jednak jeżeli ktoś nigdy (lub bardzo rzadko) nie tankuje do pełna, warto rozważyć ten sposób.

Blokady układu kierowniczego i skrzyni biegów

To jedno z najskuteczniejszych rozwiązań, które pomaga w ochronie samochodu przed kradzieżą. Blokady układu kierowniczego montuje się u mechanika, który przy pomocy specjalistycznych narzędzi zakłada dyskretną, elegancką blokadę, którą można otworzyć wyłącznie przy pomocy specjalnego kluczyka. Dzięki temu złodziej, który próbowałby odpalić samochód bez kluczyków, nawet nie ruszy z miejsca. Dobrym pomysłem jest zastosowanie również blokady skrzyni biegów, która działa na podobnej zasadzie. Blokady, które są obecnie dostępne na rynku, są eleganckie, nie wpływają w żaden sposób na bezpieczeństwo jazdy i ciężko je zauważyć na pierwszy rzut oka. Tego typu blokady mogą być zamontowane wyłącznie u specjalistów. Aby mieć pewność, że montaż przebiegnie sprawnie i bezproblemowo, warto odwiedzić jedną z autoryzowanych stacji dealerskich lub autoryzowanych serwisów. Są one zlokalizowane na terenie całej Polski.

Ochrona samochodu przed kradzieżą nie jest konieczna, jednak warto zainwestować w odpowiednie zabezpieczenia, dzięki czemu będziemy mogli spać spokojnie, bez obaw, że nasze auto zniknie z parkingu. Najlepszym wyborem będzie wybranie blokady drążka zmiany biegów lub wałka kierownicy, ale oprócz tego można zaopatrzyć się dodatkowo w moduł GPS, który pomoże zlokalizować samochód w razie potrzeby.